Szermierka Psychologia sportu
Pojedynek który ma tutaj miejsce nie występuje głównie na planszy. To nie jest to co widzimy. Pojedynek odbywa się w głowie zawodnika w sferze mentalnej. To często na poziomie nieświadomości odbywa się prawdziwa walka i to ta sfera walczy. Zawodnik który przegrywa w ostatniej rundzie lub przegrywa na punkty z zawodnikiem z którym teoretycznie powinien wygrać nie radzi sobie z presją. 

Podczas ćwiczeń twoje wysiłki są w 95% fizyczne i w 5% mentalne, ale podczas występów na zawodach ten stosunek jest odwracany, teraz jest w 95% mentalny i w 5% fizyczny.

Szermierka to sport bardzo mentalny! W odniesieniu do sportów zespołowych proces decyzyjności spoczywa tylko i wyłącznie na jednej osobie przez cały pojedynek. Dodatkowo  wszystko dzieje się bardzo szybko a zawodnik często ma ułamek sekundy na podjęcie ważnej decyzji. W szermierce zaczynamy od skupienia i pierwszego ruchu, jednego za drugim co czyni grę umysłową jeszcze ważniejszą.
Predyspozycje mentalne są bardzo dobrze zauważalne w przypadku przeciwnika o zbliżonych umiejętnością oraz predyspozycjach fizycznych.

„Ponieważ musisz skupić się i zaufać treningowi, nie zapomnij rozwoju umiejętności wytrzymałości psychicznej, gdyż będziesz ich najbardziej potrzebować!”

Szermierz z bardzo silną sferą mentalną będzie w stanie dzięki swojej determinacji oraz koncentracji zwyciężyć z przeciwnikiem który teoretycznie jest od niego lepszy fizycznie.
Szermierka trening mentalny i pojedynek który ma tutaj miejsce nie występuje głównie na planszy. To nie jest to co widzimy. Pojedynek odbywa się w głowie zawodnika w sferze mentalnej. To często na poziomie nieświadomości odbywa się prawdziwa walka i to ta sfera walczy. Zawodnik który przegrywa w ostatniej rundzie lub przegrywa na punkty z zawodnikiem z którym teoretycznie powinien wygrać nie radzi sobie z presją.  To że doszedł na określony poziom swojej kariery i nie może sięgnąć po wyższe cele będzie dodatkowo sytuacją hamującą rozwój a także rodzącą frustracje. Bo kiedyś było łatwiej … bo kiedyś szło wszystko prościej a teraz zaczyna się problem. Problem który im dłużej trwa tym bardziej rujnuje sferę pewności siebie zawodnika. Problem który nie zostanie poprawnie rozwiązany może zdecydować o zakończeniu kariery sportowca. Wpływa to także na obniżenie wartości siebie. Szermierz tak jak każdy inny zawodnik odczuwa lęki i strach.

Dobry szermierz to ten który potrafi wygrać z przeciwnikiem który jest teoretycznie lepszy. Dzięki swojej koncentracji oraz determinacji psychicznej jest w stanie udźwignąć obciążenia które pojawiają się w czasie walki.
Jakie są cechy dobrego szermierza ?

Jaki powinien być dobry szermierz:

– jest w pełni świadomy swoich emocji
– jest w stanie opanować negatywne emocje
– w sytuacji gdy popełni błędy jest w stanie go naprawić
– wierzy w siebie że potrafi wygrać
– jest w stanie podejść z dystansem do błędnych decyzji sędziów

Najczęstsze błędy szermierzy:

– w sytuacji popełnienia błędu cała uwaga skupiona jest na popełnionym błędzie.
– (popełniony błąd często wywołuje powstanie kolejnego/kolejnych błędów)
– po popełnionym błędzie nie wkłada zbyt wiele energii w myśleniu o nim w dalszej walce.
– przeciwnik w mniemaniu danego zawodnika jest lepszy i nie jest do pokonania.
– posiada przeświadczenie o słabej predyspozycji przeciwnika i łatwej wygranej.
– przedstawia myślenie o sobie w deprecjonujący sposób
– posiada brak wiary w zwycięstwo
– lekceważy przeciwnika
– przecenia przeciwnika

Trening mentalny w szermierce

Umiejętności mentalnych można się nauczyć i należy je ćwiczyć na podobnym poziomie jak ćwiczymy umiejętności fizyczne sprawność nóg, czy rąk. Przeświadczenie o możliwości zwycięstwa będzie więc decydujące o wygranej. Wiemy doskonale że czasami łatwo jest przegrać wygrany pojedynek.

Zanim odniesiesz sukces, najpierw odnieś sukces w swoim umyśle:

Możesz wygrać wydarzenie, jeśli nie wierzysz w siebie. Sportowcy cały czas się w ten sposób zaskakują. Jednak zgodzisz się, że o wiele lepiej jest wierzyć, że możesz coś zrobić, niż nie, prawda? Jeśli bierzesz udział w rozgrywkach martwiąc się o wynik lub sądząc, że nie możesz wygrać, lub, co gorsza, wierząc, że nie zasługujesz na wygraną, masz ogromne szanse na wygraną. Lepiej mieć otwarty umysł i pomyśleć: „Zasługuję na wygraną tak samo, jak następna osoba. Ciężko pracowałem, aby tu dotrzeć. Zobaczmy, co się stanie”. Mental Game of Fencing mówi, że powinieneś zachować otwarty umysł i dać sobie szansę na sukces.