Starożytni Bokserzy

Boks początki

Boks po raz pierwszy pojawił się jako formalne wydarzenie olimpijskie w 23. olimpiadzie (688 P.N.E. ), ale zawody w walce na pięści z pewnością miały swój początek dużo wcześniej. Najwcześniejsze wizualne dowody na boks pojawiają się na płaskorzeźbach sumeryjskich z trzeciego tysiąclecia pne. Jak podaje Britanica Rzeźba reliefowa z Teby egipskie (ok. 1350 pne) przedstawiają zarówno bokserów, jak i widzów. Nieliczne zachowane wizerunki z Bliskiego Wschodu i Egiptu przedstawiają pojedynki na gołe pięści z co najwyżej prostą opaską podtrzymującą nadgarstek; najwcześniejsze dowody użycia rękawice lub nakrycia dłoni w boksie to rzeźbiony wazon z Krety minojskiej ( ok. 1500 PNE ), który przedstawia bokserów w hełmach, ubranych w sztywny talerz przywiązany do pięści.

Jak podaje Local Histories w XVIII wieku wiele osób nadal oglądało okrutne sporty, takie jak walki kogutów i walki z bykami. Bogaci lubili polować na lisy. Popularny był również boks na gołe pięści (choć niektórzy bokserzy zaczęli nosić skórzane rękawiczki w XVIII wieku).

Boks to sport, który istnieje od bardzo dawna. Tutaj przedstawiona została historia w krótkiej linii czasu.

Najważniejsze wydarzenia w boksie

DataWydarzenie
– 1500 r. p.n.e.: Dowody na to, że boks był popularnym sportem, znaleziono w starożytnej Grecji, Azji Mniejszej i we Włoszech.
1500 p.n.eRękawice bokserskie są wynalezione, jak przedstawiono na fresku Minosa.
688 p.n.eBoks zostaje wprowadzony do starożytnych igrzysk olimpijskich; walczący siedzą na skałach, zwróceni do siebie twarzami i walczą, dopóki jeden z nich nie zostanie zabity. Skórzane paski były używane do ochrony rąk.
1681 r.Boks po raz pierwszy pojawia się ponownie na Zachodzie, a pierwszy udokumentowany „mecz bokserski” miał miejsce w Wielkiej Brytanii, kiedy książę Albemarle zainicjował walkę między swoim lokajem a rzeźnikiem, którą wygrał rzeźnik.
1719 r.James Figg, któremu Jack Dempsey przypisuje wynalezienie nowoczesnego boksu, zostaje pierwszym nowoczesnym mistrzem boksu.
1734 r.Mistrz boksu Jack Broughton tworzy Broughton’s Rules, które definiują pierwszy nokaut i nakazują używanie rękawic.
1838 r.Ring bokserski, jaki znamy, jest formalnie stworzony na zasadach London Prize Ring.
1867 r.Zasady Marquess of Queensberry zostają ustanowione, tworząc koncepcję klas wagowych i rund w meczu bokserskim.
1880 r.Założenie Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego (ABA).
1892 r.Pierwszym mistrzem świata w wadze ciężkiej według zasad Queensberry był „Gentleman Jim” Corbett, który pokonał Johna L. Sullivana w Pelican Athletic Club w Nowym Orleanie.
1904 r.Boks pojawia się w programie na nowoczesnej Olimpiadzie po raz pierwszy
1927 r.National Boxing Association (NBA) stał się pierwszym „sanctioning body” do rządzenia nad sportem.
2012 r.Boks kobiet został dodany do programu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku

Ważnym wydarzeniem jest więc sytuacja która miała miejsce 1867 roku. John Graham Chambers sporządził listę zasad boksu. Nazywano je Zasadami Queensberry po markizie Queensberry.

Obecnie Gromda jest powrotem do boksu który miał swoje ujęcie w pierwszej wersji tego sportu. Za pośrednictwem walk „Gromdy” możemy zobaczyć jak wyglądał kiedyś boks oraz zobaczy panującą wówczas rywalizację.

Boks powraca do korzeni, a fani spragnieni prawdziwych walk na gołe pięści, z poszanowaniem honorowych zasad czekali na to od zawsze. GROMDA wchodzi do gry! Zebrawszy najlepsze wzorce z Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych serwujemy wam jedyny turniej w boksie na gołe pięści w Polsce.

Gromda – Turniej walk na gołe pięści