MMA Trening mentalny
Zawodnicy którzy pomimo swoich znakomitych umiejętności nie są w stanie zaprezentować się ze swojej najlepszej strony. Osoby którym podświadomość nie pozwala wygrać, dla których przeszłość jest też teraźniejszością i staje się przyszłością.

MMA – mieszane sztuki walki. Miejsce dla prawdziwych twardzieli, którzy nie są pozbawieni odczuwania emocji. W mojej pracy spotykam się z osobami które pomimo znakomitego wyszkolenia w trakcie gali nie pokazują 100% swoich umiejętności. Obserwując walki różnych sportowców nie tylko ja mam świadomość że niektórzy nie pokazują nawet połowy swoich umiejętności. Tutaj od razu nasuwa się pytanie.
Co zrobić aby być takim samym zawodnikiem podczas kluczowej walki jak na treningu?
Odpowiedzią na to pytanie jest między innymi odpowiedni Trening mentalny w MMA. Co może dać samemu zawodnikowi np lepsze zrozumienie siebie oraz przepracowanie własnych słabości.

MMA Fighter – strach i walka

Jak podaje GoToMMA strach odgrywa kluczową rolę dla zawodnika MMA. Przede wszystkim zawodnik musi przezwyciężyć strach związany z wejściem do klatki z innym przeciwnikiem.

Mentalna strona MMA obejmuje wiele różnych aspektów. Od nauki pokonywania strachu po kreatywność i tworzenie strategii treningowej, zawodnik musi rozwinąć silny umysł, aby osiągnąć sukces w tym sporcie. Ale gra mentalna to tylko jeden z atrybutów tego, co czyni wojownika MMA wyjątkowym.

To pytanie zadaje sobie pewnie wielu sportowców, trenerów mentalnych czy psychologów sportu. Być najlepszą wersją siebie to być osobą która wierzy w swoje umiejętności – jest wstanie odrzucić wszelkiego rodzaju emocje które pojawiają się przed i w trakcie walki.
Jestem zdania że wiara w siebie jest tym co jest najbardziej potrzebne w danym momencie – wyjścia do walki. Stoczenia pojedynku który może okazać się bolesny a także czymś co umiejscowi nas po jednym z dwóch skrajnych biegunów – zwycięstwa czy też porażki.
Nie chodzi tutaj o tzw. Utarte slogany „Pewność siebie” którą często traktuje jako pyszałkowatość a nie jak element dobrego przygotowania.

Trening mentalny zawodnika MMA

Spokój, wiara w siebie, to elementy który mogą zniwelować wiele naszych minusów takich jak lepsza predyspozycja przeciwnika, większe doświadczanie czy też przygotowanie kondycyjne. Przygotowanie mentalne według moich spostrzeżeń które nie są poparte oczywiście żadnymi badania empirycznymi, bo ciężko by było tutaj za pomocą badań społecznych, psychologicznych czy też antropologicznych przedstawić do jakich interakcji pomiędzy zawodnikami dochodzi, możemy się co najmniej tutaj posiłkować takimi zmiennymi jak osiągnięciami sportowymi, miejscem w rankingu czy wcześniejszymi zwycięstwami, jest jednym z najważniejszych aspektów przygotowania zawodnika do walki.
Kto jednak z jakim poziomem nastawienia mentalnego w danym momencie wychodzi jest natomiast ciężkie do stwierdzenia. Zawodnicy często przybierają maski pewnych siebie i niezwyciężonych. Pod ich zasłoną drzemią różne emocje które nie do końca uzewnętrzniają się w prosty i widoczny sposób. Część z tych emocji jest dostrzegana przez trenerów mentalnych czy psychologów sportu zarówno u pracującego z nimi zawodnika – tego którego dobrze znają z którym pracują nad mentalnością czy też tego który pokonuje z nimi drogę do stawania się lepszym i silniejszym zawodnikiem. Mowa niewerbalna będzie zapewne też odczytywana w jakimś stopniu u zawodnika z przeciwnej strony – choć mniej i niedokładniej odkodowana z racji mniejszej świadomości jego zachowania gdzie poddawany jest stresogennym bodźcom.

Co znajduje się w zawodniku w trakcie wejścia do oktagonu?

Moim zdaniem jako praktyka psychoterapeuty a także osoby towarzyszącej w drodze zawodnika ku osiągnięciu jak najwyższych rezultatów – wszystko.
Ukształtowana osobowość na którą wpłynęły zarówno najwcześniejsze lata życia, relacje z rodziną (np. relacja z ojcem) jak i też doświadczenia życiowe. To wiele. Trudno by mi było tutaj opisać która konkretnie sytuacja na to wpływa – bardziej określiłbym że całe spektrum które tworzy jeden ślad. Walka w klatce to kulminacja wielu emocji.

Idealne dzieciństwo vs zawodnik z przeszłością

Przyglądając się temu jak przeszłość wpływa na zawodnika możemy odnieść pewnego rodzaju przeświadczenie, że każdy z zawodników ma odmienną wolicjonalność
Kto więc wygra, czy przebyta droga życiowa ma znaczenie? Czy ten zawodnik który ma idealne dzieciństwo, dobre wsparcie szkoleniowe ze strony rodziny, doskonałe treningi z najlepszymi trenerami?
– na pewno taka osoba może być widziana jako champion. Świetne zaplecze trenerskie często wiąże się także z dobrym przygotowaniem mentalnym. Doświadczony sztab trenerski obejmuje często (choć nie zawsze) także trenera mentalnego czy też psychologa sportu.

DOSKONAŁE WARUNKI PRZYGOTOWAWCZE
Ma to wiele zalet, choć często w takich sytuacjach zapomina się o przygotowaniu mentalnym np. (trening mentalny w MMA), bazując na „efekcie kuli śnieżnej” której ślad rozpoczyna się stopniowo przybierając coraz większego znaczenia – jest to aspekt efektu w którym im bardziej zaawansowany jest dany proces, tym trudniej danego zawodnika zatrzymać. Jednak oczekiwania od takiego zawodnika stale będą rosły, stres będzie przybierał na sile. To jak zawodnik poradzi sobie w kluczowych momentach będzie stanowiło o jego predyspozycji w kolejnych walkach. Droga na sukces na pewno może być łatwiejsza.
Jako przeciwny biegun tej formy funkcjonowania został przedstawiony przeze mnie „zawodnik z przeszłością”. Nie chce rozwodzić się co to oznacza, ale przedstawić go jako przeciwwagę do zawodnika który ma duże wsparcie z zewnątrz. Będzie to więc zawodnik który być może uczył się kształtować swoje życie na własnych błędach. Zawodnik który doznawał życiowych porażek. Wielokrotnie poznawał smak odpowiedzialności za błędy i uczony metodą prób i błędów dochodził na szczyt. Jak poradzi sobie z trudnymi sytuacjami i jak wpłynie na niego kolejna porażka. Czy będzie to decydująca odpowiedź że nie warto dalej próbować. A może nauczony wcześniejszymi życiowymi doświadczeniami zdecyduje się spróbować jeszcze raz?

Underdog czy Champion?

Underdog – czyli przegrany, słabszy konkurent. Wspaniała rola która jest przez wielu zawodników mentalnie w niewystarczający sposób wykorzystywana.
Niewykorzystywana jest np. metoda zaskoczenia, woli walki a także wiary w zwycięstwo. Underdog to przestrzeń do pokazania siebie, wiary w zwycięstwo a także zaskoczenia rywala. To miejsce w którym mamy szanse na naukę, zwycięstwo a także zrozumienie siebie.

Czy możemy więc popatrzeć na tą rolę w taki sposób?

Underdog – rola, okazja szansa, nauka, doświadczenie.
vs
Champion – rutyna, zagrożenie, zwykłość.

Idealny wojownik w MMA

Zawodnicy którzy pomimo swoich znakomitych umiejętności nie są w stanie zaprezentować się ze swojej najlepszej strony. Są to często także osoby którym podświadomość nie pozwala wygrać, dla których przeszłość jest też teraźniejszością i staje się przyszłością. Zawodnicy w których nie wierzyli inni i sami też w siebie nie są w stanie uwierzyć (nawet gdy wydaje im się że wierzą). Czasami dzieje się tak że zawodnik podczas pracy z trenerem mentalnym napotyka kwestie których wcześniej nie był świadomy. Trening mentalny w MMA wydaje się czymś także jak najbardziej na miejscu.
Podświadomość oraz to co się dzieje w nas samych jest nieznaną przestrzenią z którą toczymy walkę. Wówczas gdy walczymy z naszym przeciwnikiem… jest dwóch na jednego. Trudno wtedy wygrać.
Podsumowując i starając się wyjaśnić czy mistrzem trzeba się urodzić, być stworzonym czy też przepracować to myślę że nie ma tutaj gotowej odpowiedzi.
Wierzę w to że walka z nie zawsze idealną przeszłością, przeciwnościami i trudami może być dodatkowym bodźcem do działania, sprzymierzeńcem w trakcie walki a nie dodatkowym obciążeniem.