Trudne wspomnienia
Trudnych sytuacji w tzw. „sportowej ciemnej strefie naszego umysłu” zbudowanej przez wyrzucone przez nas wspomnienia może być wiele. Mogą to być opinie o nas samych, wcześniejsze niepowodzenia czy stres związany z wcześniejszymi kryzysami, które nie zostały w pełni przepracowane. Co zrobić aby uporać się z tym co nas ogranicza i uczynić z tego coś co nas stworzy silniejszymi?

Na początku chciałbym przybliżyć Państwu zagadnienie treningu mentalnego oraz wskazać drogi prowadzące do jego ćwiczenia, a w konsekwencji umocnienia psychiki. Rozwijana osobowość, będzie obejmowała nie tylko wybraną dziedzinę sportu lecz będzie rzutować na inne płaszczyzny życia. Zajmiemy się także tym jak pewność siebie wpłynie na aspekty: sport porażka czy też sukces w sporcie?

Sport porażka, zwycięstwo?

Wielu sportowców nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest sfera psychiki w sporcie. Na pewno w tym przypadku, istotny jest aspekt odtworzenia swoich dobrych wyników, które były osiągane podczas treningów a w czasie zawodów, zaczynają pojawiać się błędy. Strefa podświadomości i to co się w niej dzieje jest kluczowe do odniesienia sukcesu. Pewność siebie podczas zawodów to istotna rzecz która wpływa na predyspozycje sportowca.
Czasami bywa tak, że sportowiec jest przekonany że wszystko jest jak najbardziej przygotowane i przećwiczone. W decydującym, kulminacyjnym momencie nie jest w stanie wykorzystać całego swojego potencjału. To, co dzieje się we wzajemnych relacjach ciała i umysłu jest często poza świadomością zawodnika. Jego proces postrzegania rzeczywistości może być błędny. Problemy oraz obawy zepchnięte w przestrzeń nieświadomości mogą o sobie dać znać w często najmniej oczekiwanej sytuacji.
Jak więc działa moc sprawcza świadomości? To pytanie jest na pewno bardzo interesującą kwestią, która w każdym indywidualnym przypadku może mieć inne znaczenie. Warto zastanowić się tutaj jakie znaczenie ma świadomość w kontekście moich przekonań i pragnień?

Uczymy się na własnych błędach

Jak słusznie zauważył John Gair w Sport Resilience „ uczymy się na własnych błędach ”. Pogodzenie się z porażką jest powodem, dla którego rodzice pozwalają swoim dzieciom upadać i wstawać, gdy uczą się chodzić. To jest powód, dla którego studenci ponownie zdają egzaminy i to jest powód, dla którego sportowcy powracają po poważnych porażkach. Sport porażka czy sukces.

Tak ważna jest porażka dla ostatecznego sukcesu , że wielu postrzega to jako dar . To okazja do doskonalenia się, uczenia się na błędach i bycia najlepszym, jakim możemy być. Uczy nas odporności i wdzięku oraz sprawia, że ​​bardziej doceniamy nasz sukces.

radzenie sobie z porażką nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza po miesiącach i latach ciężkiej pracy, wczesnych startów i treningów sportowych, które ją poprzedzają.

Czym jest podświadomość u sportowca?

Zacznijmy od tego czym jest podświadomość. Podświadomość to ta część naszej psychiki w której znajdują się wszystkie te informacje, które nie są przez sportowca świadome. Czyli wszystkie informacje, wiadomości, które są poza sferą świadomą.
Co może znajdować się w sferze podświadomości? Mogą to być różnego rodzaju problemy rodzinne np.: rozwód, śmierć kogoś bliskiego. Mogą to być opinie osób o nas samych z przeszłości, a które ujawniają się po długim okresie wyciszenia. Może to także być po prostu nasze nieprzygotowanie do zwycięstwa. Nie każdy sportowiec może być w zgodzie z tak wielkim wydarzeniem w jego życiu jak zdobycie mistrzostwa, osiągnięcia sukcesu czy sławy.

Jak usunąć trudne wspomnienia z podświadomości?

Trudnych sytuacji w tzw. „sportowej ciemnej strefie naszego umysłu” zbudowanej przez wyrzucone przez nas wspomnienia może być wiele. Mogą to być opinie o nas samych, wcześniejsze niepowodzenia czy stres związany z wcześniejszymi kryzysami. Porażkami, które nie zostały w pełni przepracowane.
Często też, my sami jesteśmy dla samych siebie najgorszymi cenzorami. Mamy do siebie największe pretensje, których często nie jesteśmy świadomi, poddając wątpliwości naszą pewność siebie.
Jeśli miałbym wskazać zawodnika, który jest gotowy do zwycięstwa to jest to człowiek świadomy swoich zasobów ale też różnego rodzaju ograniczeń z którymi się konfrontuje „oczyszczając głowę”. Zwycięzca nie wrzuca do „ciemnej strefy umysłu” kolejnych informacji jako nieistotnych (o których chce zapomnieć i zbagatelizować). Nie decyduje się na zaprzeczanie na poziomie świadomości rzeczom, które są faktami. Nie stara się sobie samemu wmówić że jest w stanie to zrobić / osiągnąć, choć tak w pełni do końca w to nie wierzy…

Emocje u sportowca

Sport porażka, zwycięstwo smutek, stres lęk, oczekiwanie, sukces, ulga niespełnienie – to pełen zakres odczuwanych emocji przez sportowca
Czasami taki proces może się powieść jednak skutki odwrotne mogą być jeszcze gorsze. Pasmo niepowodzeń może zrzucić więc danego zawodnika w przeciętność.
Oczyszczenie ciemnej strefy naszego umysłu to na pewno proces bardzo skomplikowany. Powinien być przeprowadzany przez osoby, u której negatywne wspomnienia wywołują jeszcze większe blokady oraz mogą silniej oddziaływać na samego zawodnika. Cel ten ma zwiększyć pewność siebie sportowca.

Trudne wspomnienia z przeszłości

Konfrontacja z trudnymi tematami jest jak jeden z najważniejszych pojedynków. Należy znaleźć w sobie siłę aby w ogóle wyjść do walki i się z tym zmierzyć. Przyznanie się do swoich słabości, niedoskonałości czy noszonych w sercu ran, jest często najtrudniejszą rundą w życiu. Uświadomienie ich sobie pomoże w skupieniu i koncentracji na wyznaczonym celu a także zwiększeniu pewności siebie sportowca.