Skoki przez przeszkody
Dla wielu jeźdźców sam moment zawodów może być odmienny, od tego co dzieje się podczas normalnych dni czy treningów w ich życiu. Na pewno u niektórych zawodników wpływ na odczuwanie wywołują zmiany, które następują w dniu zawodów.

„Sport – z założenia pokojowe współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (wg określonych reguł). Skoki przez przeszkody to dyscyplina, prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych cech fizycznych” (PWN). Zatem zawody to współzawodnictwo w konkretnej dyscyplinie sportowej, aby dorównać komuś lub czemuś. Jeśli dorównać to nie można zapomnieć o zadbaniu o dobrą kondycję.
Aby mieć dobrą kondycję należy ją zbudować. Zastanówmy się jak? Jak należy budować kondycję przed zawodami? Odpowiedź na to pytanie wydaje się proste, jednak wcale nie takie krótkie. Warto w tym miejscu zastanowić się czym jest kondycja? Najprostsza ze znanych definicji:

Kondycja – aktualny stan fizjologiczny organizmu podlegający zmianom pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Wynika ona ze stanu odżywienia i wytrenowania organizmu, a także zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z rodzajów kondycji jest kondycja fizyczna (sportowa) – to zdolność do wykorzystania tlenu przez organizm

Mechanizmy zaopatrzenia organizmu w tlen płuca, serce mają kluczowe znacznie, bo bez nich mięśnie nie mogłyby pracować. Płuca odpowiadają za to, by dostarczyć tlen z powietrza do krwi, układ krążenia dostarcza krew z tlenem do mięśni. Te wszystkie układy muszą ściśle współpracować właśnie po to, by dostarczyć tlen do mięśni w dostatecznej ilości. W kondycji fizycznej należy zadbać o właściwe przygotowanie treningu i jego intensywność, stan zdrowia, odpoczynek i sen, właściwe odżywianie itp.

Skoki są bez wątpienia najpopularniejszą dyscypliną jeździecką uznawaną na całym świecie i są ekscytującym i satysfakcjonującym sportem dla wszystkich poziomów i grup wiekowych.

Kondycja psychiczna (jeźdźca i konia)

Kolejnym rodzajem kondycji jest kondycja psychiczna, która jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu w sporcie. Podstawowym zadaniem zawodników – sportowców jest osiąganie założonych wyników sportowych. Zawodnik poddawany jest różnym wpływom, styka się z kibicami, którzy są specyficznym rodzajem klienta widowisk sportowych, jest również wystawiony na oddziaływanie mediów, zawsze jest do pewnego stopnia osobą publiczną. Kondycja psychiczna obejmuje więc wiarę w zwycięstwo, obawę przed porażką, a także podświadomą presję zewnętrzną bądź też zinternalizowaną. Sport często staje się możliwością przełamania niechęci wobec własnej osoby, leczyć kompleksy. Sport daje także możliwość zyskania uznania, szczególnie u dzieci w wieku szkolnym. W klasie uznanie innych zdobywają najszybciej najlepsi sportowcy, dlatego też często dzieci z innych powodów nie akceptowane przez resztę klasy biorą udział w różnych dyscyplinach sportowych.

Skoki przez przeszkody – trening mentalny

Trening mentalny jest procesem. To nie jest klika zajęć dotyczących szablonu funkcjonowania i   mechanizmów działania. Po jednym, drugim spotkaniu człowiek nie ulegnie natychmiastowemu uzdrowieniu. Trening mentalny to nie tabletka, która w szybkim tempie uśmierzy ból. Często do psychologa sportu trafiają osoby tuż przed ważnymi zawodami. Jednorazowa wizyta nie może mieć wymiaru całkowitego uzdrowienia. W niektórych przypadkach może pomóc, gdy problem, który pojawił się w życiu danego zawodnika nie ma wymiaru wieloletnich utrwaleń. Trening mentalny to trening, który musi odbywać się długoterminowo, tak aby określone aspekty w psychice sportowca zostały w odpowiedni sposób przepracowane. Trening ten jest często tym bardziej efektywny im lepsze są predyspozycje fizyczne zawodnika i jego przygotowanie.

Grand Prix skoki przez przeszkody

Są to zawody w skokach przez przeszkody, w których występują największe nagrody pieniężne, największe skoki i najwyższy poziom zawodów. Trasy Grand Prix są techniczne i złożone, na przykład z ciaśniejszymi zakrętami, płotami skaczącymi pod kątem i kombinacjami z nietypowymi odległościami między skokami. Na takich zawodach będzie występowała zapewne bardzo duża presja a co za tym idzie ewentualna możliwość popełnienia błędu. Wygranym/wygraną będzie wiec osoba która będzie zarówno bardzo dobrze przygotowana technicznie a także dobrze poradzi sobie ze stresem.

Co przeszkadza w osiągnięciu sukcesu?

– ekspozycja własnej osoby dla osób, które nie lubią występów publicznych oraz czują presję przed publicznością.
– problem z opanowaniem napięcia oraz przekładanie swojej niepewności na konia.
– brak wiary we własne siły.
– brak wiary w zwycięstwo.
– nieumiejętność koncentracji.

Skoki przez przeszkody – różne sposoby odczuwania

Dla wielu jeźdźców sam moment zawodów może być odmienny, od tego co dzieje się podczas normalnych dni czy treningów w ich życiu. Na pewno u niektórych zawodników wpływ na odczuwanie wywołują zmiany, które następują w dniu zawodów. Inne miejsce, duże skupisko osób, wielu cenzorów, którzy przypatrują się i oceniają. Będąc na zawodach uczestnicy porównują się do innych, zwracają uwagę na swój wygląd i umiejętności, myśli zaprzątają porównania , czy nasz przeciwnik, przeciwniczka jest bardziej utalentowany, a także czy jego koń jest lepszy od naszego. Zamożność przeciwników często może być widziana jako handicap i dawać poczucie niesprawiedliwości, a także z góry stawiać na przegranej pozycji. Tak w rzeczywistości nie jest. Właściwe przygotowanie oraz wiara we własne siły jest kluczową bo prawdziwy zwycięzca jest w stanie uzyskać dobry wynik czy też zwyciężyć.

Zmniejszanie zmiennych podczas zawodów

Oprócz różnych zmiennych w otoczeniu zawodnika podczas zawodów skoki przez przeszkody to na pewno odmienny stan w życiu zawodnika od tego co dzieje się podczas treningu. Istotny jest więc także strój konkursowy. To także według mnie jest istotny aspekt w ćwiczeniach. Warto w tym przypadku aby przejazd na zaplecionym koniu oraz stroju konkursowym odbywał się także na treningach. Przyzwyczajenie się do stroju jest ważnym czynnikiem, który powinien dać swobodę danemu zawodnikami czucia się oraz pewności siebie.

Przedstawione tutaj czynniki są oczywiście niewielką częścią kwestii, które mogą wpływać na rzeczywiste powodzenie w zawodach. Często jednak detale mogą odgrywać decydującą rolę w zwycięstwie. Na sukces składa się suma wielu czynników, które muszą ze sobą współgrać. Często na pozór wiele nieistotnych czynników przesądza o zwycięstwie. Nie warto ich bagatelizować gdyż, czasem wystarczy jeden błąd aby ponieść porażkę.