Jestem rodzicem sportowca
Pamiętaj że jeśli jesteś rodzicem dziecka uprawiającego sport, jesteś dla niego jedną z najważniejszych osób.

Jakie są zwyczaje wspierających rodziców sportowych?

Aby być wspierającym rodzicem i wypełnić jak najlepiej swoją rolę (rodzic sportowca), musisz najpierw zapewnić swoim dzieciom dobrą zabawę .

Po drugie, powinieneś pomóc upewnić się, że są przygotowani do treningów i gier, mówi Sharkie Zartman, profesor college’u, siatkarz z reprezentacji UCLA i USA w Ultimate Sports Parent

Pamiętaj że jeśli jesteś w otoczeniu młodego sportowca jako rodzic sportowca, jesteś dla niego obok trenera, jedną z najważniejszych osób:


1) Zdecyduj co powiedzieć aby zwiększyć zaufanie młodego sportowca.
2) Pomóż swojemu dziecku zwiększyć pewność siebie zarówno przed zawodami jak i po zawodach.
3) Zachęcaj sportowca, aby grał jak najlepiej, nie wywierając na niego presji (i tak ma jej już wystarczająco dużo)
4) Podchodź do swojego dziecka z szacunkiem zarówno przed jak i po zawodach.
5) Staraj się zrozumieć co odczuwa Twoje dziecko przed zawodami
6) Postaraj się zrozumieć co powstrzymuje Twoje dziecko przed zrelaksowaniem się przed zawodami (stres przed zawodami).
7) Ty jako rodzic sportowca, także bądź odporny psychicznie. Jeśli się stresujesz Twoje dziecko odczuwa ten stres.
8) Szanuj decyzje swojego dziecka o trudnościach w trakcie zawodów czy też zrozumienie w trakcie chęci rezygnacji z treningów

Dodatkowe wskazówki dla sportowych rodziców od Zartmana:

–Upewnij się, że dziecko chce uprawiać ten sport. Nie umieszczaj tam dzieciaka, bo chcesz, żeby się bawił. To powinna być decyzja dziecka. 

– Nie przejmuj się tym, co wydarzyło się podczas gry. Nie analizuj wszystkiego. Dzieci nie chcą tego słyszeć. „Odpuść sobie i poczekaj, aż dziecko z tobą porozmawia” – mówi.

– Upewnij się, że Twoje dzieci mają w życiu inne rzeczy, które im się podobają. Jest to szczególnie ważne, jeśli trenujesz drużynę z własnymi dziećmi. „Zostaw grę na boisku, wróć do domu i zostań rodzicem. Musimy oddzielić się od sportu, przestać o nim mówić i pozwolić dzieciom być dziećmi” – mówi Zartman.

Upewnij się, że dzieci są odpowiednio się odżywiają przed zawodami i treningami, słuchaj dzieci i miej otwartą komunikację. Również rodzice mogą uczyć dzieci, jak rozmawiać z trenerami, gdy mają pytanie lub coś jest nie tak”