Sukces w sporcie
Zrozumienie i zastosowanie psychologii w sportach młodzieżowych jest kluczem do maksymalizacji radości, dobrego samopoczucia oraz osiągnięcia dobrych wyników sportowych młodych sportowców

Zrozumienie i zastosowanie psychologii w sportach młodzieżowych jest kluczem do maksymalizacji radości, dobrego samopoczucia oraz osiągnięcia dobrych wyników sportowych młodych sportowców które postrzegane są jako sukces w sporcie

Droga do sukcesu sportowca

W życiu młodego sportowca istotna jest oprócz dobrego przygotowania także teoria i praktyka z dziedzin psychologii sportu. Jest to kluczowa kwestia przy pracy dla dzieci i młodych sportowców. Uzyskanie wiedzy na temat rozwoju oraz  strategie i wskazówki jak skutecznie zintegrować psychologię sportową z konkretną dyscypliną sportową.

„Aby dziecko odniosło sukces, zarówno rodzice, jak i trenerzy muszą je wspierać” – mówi Zartman.

Już na samym wstępie musimy wiedzieć że sukces w sporcie często jest związany z miłością do tego co się robi. Chęć uprawiania sportu a także podnoszenie sie po porażkach jest czymś co tworzone jest od wczesnych lat. Wpływa to na radzeniem sobie z trudnościami.

Bardzo ważną rolą przynajmniej w początkowej fazie naszej kariery sportowej jest rola rodzica. To jak reaguje rodzic na nasze sukcesy i porażki wpływa na nas samych.

Wzór na sukces

Odnosząc się do wyników badań które zostały przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny psychologii Uniwersytetu w Murcii. Widzimy że nie ma gotowego wzoru na sukces w sporcie choć na pewno jest wiele wspólnych kwestii które pokrywają się wśród zwycięzców. Na pewno na sukces wpływają czynniki zarówno środowiskowe jak i osobiste. Nie możemy jednak przedstawić ich wpływu ponieważ są one niemierzalne.

Wizualizacja – zobacz siebie jako zwycięzcę

Widzenie siebie jako zwycięzce jest to element wizualizacji. Zwycięstwo to Proces postrzegania siebie jako zwycięzcy, widzenie siebie jako osoby która odbiera nagrodę czy też staje na podium pomaga w pracy nad stawaniem się lepszym

Bierz przykład od najlepszych

Treningi które odbywają się w najlepszych warunkach, odżywianie które ma za zadanie dostarczenie organizmowi najlepszych rezultatów a także korzystanie z doświadczenia i kopiowanie doświadczeń najlepszych to czynniki które należy brać pod uwagę.

Droga na szczyt jest długa

Aby osiągnąć sukces należy pokonać długą drogę która często jest zawiła i wyboista. Pokonanie wszelkich przeciwności losu wymaga od zawodnika wytrwałości. Być może warto wyznaczyć sobie drobne cele które będą nas przybliżały do sukcesu niż od razu celować w najwyższe osiągnięcia.

Bądź świadomy siebie

To kim się jest często jest związane z tym jak się zachowujemy w najmniej oczekiwanych momentach. To co czujemy nie zawsze jest w naszej świadomej sferze. Należy więc być jak najbardziej świadomym siebie tego co nas ogranicza i powstrzymuje. Być może będzie trzeba popracować nad rzeczami z naszej przeszłości aby uporać się z pewnymi rzeczami które nas blokują. Kontakt z psychologiem sportu może okazać się istotny do poznania swoich słaby i mocnych stron.
Zdefiniowanie odporności jest łatwe: to ta niezwykła umiejętność, która pozwala ci podnieść się po stracie, błędzie lub wszelkich trudnościach. To godna podziwu siła umysłu, która pomaga ci uczyć się na podstawie przeszłości, aby iść dalej z opanowaniem, odwagą i mądrością.

Bądź optymistą

Być może jest taki czas że nie stać cie na optymizm bo zarówno wszystkie głosy z boku mówią o tym że nic nie osiągniesz a także Twoje nastawienie nie ma odmiennego postrzegania danego stanu. Ty jednak możesz to zmienić. Musisz jednak zacząć pracować nad sferą mentalną – poznawać siebie i starać się zmienić często utarte schematy i mocno zakorzenione w umyśle. Najprawdopodobniej będzie to trudne, ale nie niemożliwe.