Psycholog sportu dla dziecka
Psycholog sportowy zajmuje się pracą z drużynami sportowymi oraz indywidualną pracą z młodymi sportowcami. Zakres pracy obejmuje zarówno pracę w sytuacjach zwiększonego stresu, przygotowanie do ważnych okoliczności życiowych jak również sytuacji podniesienia się  z porażki i powrotu do maksymalnej zdolności psychicznej.

Psycholog sportu dla dzieci zajmuje się pracą z drużynami sportowymi oraz indywidualną pracą z młodymi sportowcami. Zakres pracy obejmuje zarówno pracę w sytuacjach zwiększonego stresu, przygotowanie do ważnych okoliczności życiowych jak również sytuacji podniesienia się  z porażki i powrotu do

Jak wygląda praca z psychologiem sportowym

Współpraca odbywa się najczęściej w miejscu pracy/treningów sportowców a także i w gabinecie. Trening mentalności jest czymś co wpłynie na wypracowanie ważnych kwestii w późniejszych umiejętnościach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Psycholog sportu dla dzieci zadba o to aby wyposażyć dziecko w podstawowe techniki radzenia sobie ze stresem.
W pracy z rodzicem będzie w stanie wytłumaczyć odpowiednie podejście do dziecka na różnych etapach współtowarzyszenia dziecku a także zrozumienia jego stanów czy wpływu rozwoju na dziecko.

Co wpływa na sukces sportowca

Jak podaje Dr. Patrick Cohn z Peak Performance Sports, nie jest tajemnicą, że sukces sportowy jest ściśle powiązany z wytrzymałością psychiczną sportowca . Jeśli młodzi sportowcy mają trudności z osiąganiem dobrych wyników w zawodach, są sfrustrowani swoimi wynikami, rozmawiają o rezygnacji lub wykazują niski poziom pewności siebie, trening pracy umysłowej może pomóc. 
„Zarówno Ty, jak i Twój młody sportowiec możecie nauczyć się, jak budować wytrzymałość psychiczną i poprawiać wyniki” dzięki treningowi psychologii sportowej dla dzieci.

Kiedy dziecko może zacząć pracę

Psycholog sportu dla dzieci pracuje w sytuacjach gdy:

  • praca ze sportowcami powracającymi do formy z powodu kontuzji/słabszej formy.
  • praca ze sportowcami w kryzysie oraz zaczynającymi karierę
  • praca z drużynami sportowymi w sytuacji osiągania sukcesu.
  • praca z drużynami sportowymi „w kryzysie”.
  • praca ze sportowcami wkraczającymi do sportu profesjonalnego.
  • praca ze sportowcami kończącymi karierę.
  • praca ze sportowcami którzy za pomocą psychologi chcą osiągnąć lepsze efekty.
  • praca z dzieci nieradzącymi sobie ze stresem.


Zabawa i rozwój

Sport może pomóc dzieciom zachować formę, nawiązać przyjaźnie i rozwinąć ważne cechy, takie jak determinacja i dyscyplina. Niestety, 70% młodych sportowców rezygnuje ze sportów zespołowych przed ukończeniem 13 roku życia, jako główny powód podając brak zabawy.